^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

Kalendarz liturgiczny. Dzisiaj rozpoczynamy nabożeństwo 40. godzinne. Adoracja będzie trwać od g. 15.00 do 17.00 a w Porębie od 11.30 do 15.30. Prosimy o prowadzenie adoracji członków Straży Honorowej i chóru parafialnego.   W poniedziałek i wtorek adoracja trwać będzie od 7.30 do 17.00. W poniedziałek zapraszamy szczególnie mieszkańców Łęk, Poręby i Zasani, a we wtorek mieszkańców Buliny i Trzemeśni. Do kościoła będzie można wchodzić tylko bocznym wejściem.

Od jutra rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów a od środy popielcowej dni modlitw o ducha pokuty. We wtorek przypada święto św. Kazimierza, królewicza.

W środę rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze św. z posypaniem głów popiołem będą o 6.30, 17.00 i 18.30. W Porębie o 15.30. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych - Droga Krzyżowa będzie o g. 16.15 dla dzieci. Dla dorosłych o 17.30 oraz dla młodzieży i pozostałych osób o 19.30. W Porębie Droga Krzyżowa będzie o 16.00 zaraz po Mszy św.. W niedzielę Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o g. 16.15, a po nich Msza św. wieczorna o 17.00. W Porębie Gorzkie Żale w tym roku będą dopołudnia. Msza św. będzie wcześniej bo o godz. 10.15 i zaraz po niej Gorzkie Żale. Msza św. popołudniu jak zwykle o 15.30.

I piątek. W tym tygodniu przypada I czwartek i piątek miesiąca. Dodatkowa okazja do spowiedzi będzie w czwartek i piątek od 16.00. W Porębie spowiedź w I piątek od 14.30 do 15.30. Z wizytą do chorych ks. proboszcz uda się w piątek i sobotę od 8.00. W tym tygodniu z racji środy popielcowej nie będzie nowenny do MB Pocieszenia. W pierwszy czwartek zapraszamy na Godzinę Świętą. W pierwszy piątek nabożeństwo wynagradzające do Serca P.Jezusa połączone będzie z drogą krzyżową o 17.30. Nie będzie w Wielkim Poście spotkania członków Straży Honorowej NSPJ.

W II sobotę miesiąca o 6.30 Msza św. dla członków Apostolstwa MB Patronki Dobrej Śmierci.

Pielgrzymka. W dniach od 17 do 20 maja organizowana jest z naszej parafii 4-dniowa pielgrzymka do Wilna do tronu Matki Bożej Ostrobramskiej. Program pielgrzymki jest wywieszony w gablocie lub do zabrania ze stolika przy wyjściu z kościoła. Bliższe informacje i zapisy u ks. Jakuba.

Sprzątanie kościoła. Bóg zapłać za troskę o czystość naszej świątyni i złożoną ofiarę na wystrój ołtarza. W kolejną sobotę proszę parafian z Zasani lewa strona od p. Beaty Cyrek do p. Anna Zabłockiej.

Poręba.  Bóg zapłać za dyżur sprzątania kaplicy.W najbliższym tygodniu  proszę o podjęcie dyżuru parafian zamieszkałych pod numerami: 163, 167, 174, 14 i 190.

Rada Budowy.

26 stycznia zakończyła swoją 13-letnią działalność Rada Budowy Kościoła. Ogromne zaangażowanie i poświęcenie jej członków w dzieło pozyskiwania środków i budowy kościoła domaga się najwyższego uznania. Tylko Pan Bóg może jednak ostatecznie wynagrodzić Wasz trud i poświęcenie. Słowa zwykłego, ludzkiego podziękowania pragnę złożyć całej Radzie na ręce przewodniczącego p. Józefa Górki, niezmordowanego moderatora działań na rzecz budowy kościoła. Wyrazy wdzięczności należą się także wszystkim, którzy ofiarnie włączali się w budowę kościoła chociaż formalnie do Rady nie należeli. Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym w organizację festynów i oczywiście świątecznego kolędowania. Tutaj szczególne podziękowanie chcę przekazać p. Janowi Górce. Niech Pan Jezus wynagrodzi także wszystkim cichym dobrodziejom i fundatorom kościoła, wszystkim, którzy swoimi ofiarami systematycznie wspierali dzieło budowy kościoła.

Zakończenie działalności Rady Budowy nie kończy oczywiście budowy kościoła. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby przygotować nasz kościół do konsekracji. Nie możemy zatrzymać się przy końcu drogi. Wśród najważniejszych inwestycji, które pochłoną duże środki, jest zakup organów i systematyczna renowacja starego kościoła. Na to potrzebne są fundusze, które teraz będą zbierane w inny niż dotychczas sposób. Raz na kwartał będę ogłaszał tzw. składkę inwestycyjną. Ofiary będzie można składać na tacę w czasie Mszy św. w kopertach bądź bezpośrednio do koszyczka. Proszę, aby podpisywano koperty z podaniem imienia i nazwiska oraz adresu – ofiary będą księgowane w księdze ofiarodawców i na tej podstawie będzie można otrzymać potwierdzenie do odliczeń podatkowych. P. Ania Stępień z pewnością dalej będzie nam służyć swoim profesjonalizmem. Na konto Rady Budowy nadal będzie można wpłacać pieniądze – to konto zostaje przeznaczone na fundusz zakupu organów. Liczę, że w najbliższych miesiącach rozpoczniemy procedurę zakupu tego ważnego instrumentu. Najbliższa składka inwestycyjna będzie zbierana w przyszłą niedzielę przez członków rady ekonomicznej a później przez radę parafialną. Mam nadzieję, że nie ustanie wasza dotychczasowa odpowiedzialność za parafię i hojność na miarę oczywiście możliwości. Ta najbliższa składka przeznaczona będzie na sfinansowanie dalszych prac wokół kościoła – zrobienie świetlików i wyrównanie gruntu przy ścianach kościoła. Planuję również uzupełnić ławki w kościele i zrobić przedsionek, aby latem kościół mógł być otwarty do modlitwy.

Jeśli chodzi o witraże to pierwszy montowany będzie w połowie maja. Znaleźli się sponsorzy na dwa witraże. Mam nadzieję, że i na pozostałe z czasem też będą. Liczę również na to, że znajdą się ofiarodawcy, którzy pomogą pokryć koszty malowania fresków. Ofiary na ten cel można również składać do skarbony przy wejściu do kościoła.

 Rada parafialna.

Po rozwiązaniu Rady Budowy jest potrzeba powołania Rady Parafialnej. Zadaniem rady parafialnej jest pomoc proboszczowi w sprawach duszpasterskich – parafia to nie tylko sprawy finansowe, w których pomocą tutaj jest Rada Ekonomiczna. Rada Duszpasterska ma pomóc w organizacji życia parafii jako wspólnoty w takich sprawach jak pomoc charytatywna, funkcjonowanie duszpasterstw, organizacja rekolekcji, misji, wizytacji oraz innych ważnych spraw parafialnych.

Członkowie rady są powoływani na mocy sprawowanego urzędu, nominacji proboszcza oraz wyborów reprezentantów poszczególnych rejonów parafii. Członkowie rady duszpasterskiej powinni być w pełnej wspólnocie z Kościołem, winni wyróżniać się silną wiarą, obyczajami i prawością życia. Powinni być roztropni i zdolni do współpracy zespołowej.

Zwracam się z prośbą, aby w naszej parafii dokonać wyboru proporcjonalnie jednego reprezentanta z poszczególnych wsi: z Buliny, Łęk, Poręby, Zasani oraz dwóch z Trzemeśni. O organizację tych wyborów bardzo proszę sołtysów i rady sołeckie. Liczę na to, że do końca marca uda się powołać godnych reprezentantów każdej wsi naszej parafii. Do nich powołane zostaną osoby z urzędu i z nominacji proboszcza. Poszczególne wspólnoty parafialne jak Róże Różańcowe, Straż Honorowa i chór parafialny niech również wybiorą swoich reprezentantów.

 

Copyright © 2024 Parafia w Trzemeśni