IV Niedziela adwentu - 23.12.2018r.

^

  • 1 Kościół Matki Bożej Pocieszenia
    Kamień węgielny pod nową świątynię został poświęcony w 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia na tle mozaiki przedstawiającej drzewo w ogrodzie rajskim. Wnętrze świątyni zdobią freski oraz witraże. W r. 2016 wybudowano organy piszczałkowe.
  • 2 Kościół pw. Św. Klemensa, Papieża i Męczennika
    Obecna świątynia to cenny zabytek architektury drewnianej z końca XVIII w. Do kościoła o konstrukcji zrębowej dostawiona jest wieża słupowa z pochyłymi ścianami i pozorną izbicą, nakryta cebulastym hełmem z latarnią. W środku kościoła jest m.in. cenny tryptyk późnogotycki z 1. poł. XVI w. z obrazem MB z Dzieciątkiem, częściowo przerobionym w XVII w.
  • 3 Kaplica o. Maksymiliana Kolbego
    Budowę kaplicy rozpoczęto w latach 80. Na upamiętnienie kanonizacji św. Maksymiliana otrzymała tytuł pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W roku 2015 przeszła gruntowny remont, dzięki czemu nabrała zupełnie nowego wyglądu wnętrza.

.


Parafia św. Klemensa Papieża i Męczennika

w Trzemeśni

Jutro ostatnie roraty o g. 7.00, a w Porębie o g. 8.30.

Wieczorem zgromadzimy się w rodzinach na wieczerzy wigilijnej. Powinna ona zachować swój religijny charakter czyli na stole powinny znajdować się zapalone świece i krzyż oraz księga Pisma Św.. Wigilia powinna rozpocząć się modlitwą i odczytaniem Pisma Św. o narodzeniu PJ, a zakończyć wspólnym śpiewem kolęd. O północy odprawiona zostanie uroczysta Msza św. tzw. Pasterka. Poprzedzi ją o 23.30 jutrznia. W Porębie Pasterka będzie o g. 22.30.

We wtorek Uroczystość Bożego Narodzenia, a we środę drugi dzień Świąt i Uroczystość św. Szczepana. Dodatkowa Msza św. chrzcielna będzie 26. XII o g. 14.00. W tym też dniu będzie tradycyjne poświęcenie owsa na pamiątkę ukamienowania św. Szczepana. Składka z Pasterki przeznaczona jest na fundusz obrony życia, z Bożego Narodzenia na tzw. świętopietrze, a z 26.12 na Uniwersytet JPII w Krakowie. Prosimy o uświetnienie – jak co roku - liturgii tych jednych z najważniejszych świąt.

Oktawa Bożego Narodzenia nie ma takiej rangi jak oktawa wielkanocna dlatego w piątek obowiązuje post od pokarmów mięsnych.

 

W Święto Trzech Króli  6 stycznia o godz. 15.00  odbędzie się w naszym kościele tradycyjny festiwal kolęd i pastorałek pt. „Moja rodzina przy żłóbku Pana”, śpiewanych przez dzieci do lat 6. Bliższe informacje jak również zapisy dzieci na festiwal u ks. Jakuba do niedzieli 30 grudnia.

W dniach od 27.05 do 03.06. 2019 r. jest organizowana z naszej parafii 8 dniowa pielgrzymka do Ziemi Świętej. Bliższe informacje na stronie internetowej parafii oraz u ks. Jakuba. Program pielgrzymki w gablocie oraz do zabrania ze stolika przy wyjściu z kościoła. Zapisy na pielgrzymkę w zakrystii po Mszach św. do 20.01.2019 r. Przy zapisie wpłata 100 USD.

 

We czwartek przypada święto św. Jana Ewangelisty – po Mszy św. o g. 6.30 będzie poświęcenie wina. W piątek wspomnienie św. Młodzianków, męczenników.

 

Sprzątanie kościoła. Bóg zapłać trud sprzątania kościoła i za złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższą sobotę prosimy parafian z Trzemeśni rejon DPS cd. od p. Mleczek do p. Skałka.

Poręba. Bóg zapłać za trud sprzątania kaplicy w minionym tygodniu i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu  prosimy parafian zamieszkałych pod numerami: 14, 26, 128, 313, 118.

We czwartek rozpoczniemy wizytę duszpasterską – pełny plan kolędy będzie umieszczony w najbliższym czasie na stronie internetowej parafii oraz w gablotach. Wodę święconą można zabrać z naczynia przy wejściu do zakrystii. Wraz z kapłanem udają się również p. kościelny albo p. organista. Czasami jednak ze względu na pogrzeb lub obsługę wieczornej Mszy św. nie mogą pójść po kolędzie. Jeśli jakaś rodzina chciałaby ofiarować im jakiś datek finansowy to w tym wypadku proszę go zostawić u kapłana. Również w Porębie do przygotowanej puszki można ofiarować datek dla p. kościelnego jako wyraz wdzięczności za jego ofiarną pracę przy kaplicy.

 

27.12 – od g. 9.00

Poręba Dolna od rodziny Irzyków do r. Chlebickich – ks. Proboszcz

Trzemeśnia droga na Zasań od r. Makselonów do r. Niepsujów – ks. Jakub

 

28.12 – od 9.00

Poręba Dolna od r. Frydryszaków do r. Janiów - ks. Proboszcz

Zasań od r. Kuchnia do r. Malinów  – ks. Jakub

 

                29.12 – od 9.00

Trzemeśnia Morycówka od r. Jaśkowców do r. Woźniaków – ks. Jakub

 

                31.12 – od g. 9.00

Trzemeśnia Brzeg od r. Dudzików, następnie droga na Brzeg  aż do r. Niepsujów – ks. Jakub

Copyright © 2019 Parafia w Trzemeśni